• Pradžia
  • Naujienos
  • Dzūkijos tradicinių amatų, kulinarinio paveldo ir folkloro stovykla-kursai

Dzūkijos tradicinių amatų, kulinarinio paveldo ir folkloro stovykla-kursai

Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija įgyvendino projektą „Dzūkijos tradicinių amatų, kulinarinio paveldo ir folkloro stovykla-kursai“ (projekto vadovė Dominyka Semionovė), skirtą ugdyti pagarbą Dzūkijos regiono etninės kultūros tradicijoms, pareigą jas tęsti, supažindinti su Dzūkijos regiono tradiciniais amatais, kulinariniu paveldu, folkloru, ugdant kritinį mąstymą, santykius su pačiu savimi ir kitais, visuomene, tauta ir valstybe. Mokymuose dalyvavo suaugę ir vaikai iš Vilniaus, Trakų, Molėtų, Alytaus, Prienų, Varėnos rajonų.

Stovykla-kursai pirmą kartą organizuoti amatų mokykloje „Sodžiaus meistrai“. Jelščiznos kaime, esančios amatų mokyklos patalpos išskirtinė erdvė ir galimybė etnokultūros puoselėjimui (yra kulinarijos, kalvio, keramikos, staliaus-drožėjo, metalo apdirbėjo klasės ir kt.).

Stovyklos, vykusios liepos 10-13 dienomis, programoje per 30 amatininkų amatininkų, folkloro, kulinarinio paveldo ir kitų specialistų skaitė paskaitas, vedė mokymus susijusius su Dzūkų regiono folkloro, šeimos, buities tradicijomis, kaimo architektūra, apeigomis ir kt. žinių gilinimu, taip pat mokyta amatų: kalvystės (kalvis Martynas Breikštas), keramikos (keramikė Birutė Baltavičienė), drožybos (medžio drožėjas, skulptorius Algimantas Sakalauskas), žvakių liejimo papročių ir tradicijų (bitininkai Audrius ir Alma Kasperavičiai), baltiškų papuošalų gamybos (amatininkas Ernest Meirovič), vaistažolių pažinimo, jų rinkimo ir naudojimo (žolininkė, etnologė Rita Balsevičiūtė). Kožnas suaugęs ar vaikas galėjo pasigaminti šaukštą, pakabuką, žvakę, keramikos dirbinį ar susirinkti reikiamų žolynų, nusikalti peilį ar kitą kalvystės dirbinį.

Stovyklos diena ir popietė prasidėdavo paskaitomis. Tradicinius amatus Dzūkijos regione ir visoje Lietuvoje pristatė Lietuvos nacionalinio muziejaus etninės kultūros skyriaus muziejininkė Violeta Dubnikienė, apie Dzūkiškus tautinius kostiumus paskaitą skaitė ir praktinius patarimus dalino Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautinio kostiumo specialistė Danutė Keturakienė. Etninės globos tarybos Dzūkijos regiono pirmininkė Onutė Drobelienė dalyvius sudomino paskaitomis apie etno architektūrą dzūkijoje „Gavau mergaitį iš gerų namų“ ir Dzūkų regiono šeimos, buities tradicijas „Visa kas gera pareina iš girios“. „Tradicinės dzūkų krikštynos“ ir „Senieji Dzūkų bendravimo papročiai“ temas dėstė mokslininkų šeima, Lietuvos istorijos instituto Etnologijos ir antropologijos katedros skyriaus vyresnieji specialistai dr. Rasa Paukštytė-Šaknienė ir dr. Žilvytis Šaknys. Apie simbolius ir jų reikšmę aiškino ir patarimus dalino VšĮ „Meninė drožyba“ direktorius, tradicinis amatininkas, meistras Algimantas Sakalauskas, taip pat šioje stovykloje kartu su mokiniu Benu Aldakausku ir kalviu Martynu Breikštu kūrę skulptūrinį stogastulpį-kryžių keramikui Arūnui Petrušauskui atminti.

Dalyviai gausiai rinkosi ir į kulinarinio paveldo amatų: sūrių gamybos (sūrininkas Valdas Kavaliauskas), mėsos paruošimo, sūdymo (ūkininkė Regina Andriulionienė), grikinės babkos kepimo (Trakų r. Tiltų kaimo šeimininkė Danutė Žemaitienė ir tradicinė amatininkė Vaiva Neteckienė), daržovių ruošimo (sūdymo, rauginimo) žiemai (maisto technologė Jolanta Veličkienė), mokymus.

Atskirai vaikams organizuoti sūrio (sūrininkė Julija Virganavičienė), žaislų iš šieno (Rūdiškių kultūros centro vyr.specialistė Augustė Gaidytė), šiaudinių žaisliukų (tradicinė amatininkė Vaiva Neteckienė), muilo gamybos (muilininkai Sandra ir Mindaugas Makutėnai), duonos kepimo (duonos kepėja Miglė Dalgedaitė-Lučiūnė), vaikai mokėsi ir žaidimų, ratelių, dzūkiškų dainų.

Šiam regionui būdingų folkloro mokymų, šokių, ratelių, žaidimų, dainavimo ir tautosakos mokino: etnomuzikologai Dalia ir Darius Mockevičiai, Tomas Aleknavičius, Rūta Lovčikaitė, Matas Bodrijė, Vera Venskūnaitė-Čepulienė, Goda Kovalenkienė, Miglė Dalgedaitė-Lučiūnė.

Stovykloje kocertavo Trakų r. Rūdiškių kultūros centro folkloro ansamblis „Diemedis“ (vadovė Dalė Žalpienė), Trakų r. kultūros rūmų Tiltų kaimo kapelija (vadovės Vaiva Neteckienė ir Nijolė Bižokienė), Grigiškių „Šviesos“ gimnazijos folkloro ansamblis „Spalgena“ (vadovė Dalia Mockevičienė), Folkloro kapela „Ratilai“ (vadovas Darius Mockevičius)

Ši nauja forma – kursai-stovykla puiki galimybė bendradarbiavimui ir stipriausių, šiam regionui būdingų resursų telkimui. Lankiusiems visus kursus dalyviams įteikti 45 valandų mokymų kvalifikaciniai pažymėjimai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba, Trakų rajono savivaldybė

 

Dominyka Semionovė

Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė