Pasaulinė kultūros diena įkvėpta jūros

 

Šiemet kultūros darbuotojai patirties sėmėsi Klaipėdoje esančiuose Žvejų rūmuose, Klaipėdos kūrybiniame inkubatoriuje bei Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus viešojoje bibliotekoje. Simboliškai įteikusi obuolius ir pasveikinusi visus kultūros puoselėtojus, į kelionę išlydėjo Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.

Tradiciškai Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija pasaulinės kultūros dienos proga organizuoja renginius kultūros darbuotojams. Pirmasis – 2015 metais, vyko Trakų Užutrakio dvaro sodyboje, tai buvo konferencija kultūros tema, pastarieji trys, tai-geros patirties seminarai lankant Lietuvos, Latvijos kultūros židinius, semiantis patirties, žinių iš kitų kultūros puoselėtojų ar administratorių.

Žvejų kultūros rūmai, tai - didžiulis, kultūros centras, kuris organizuoja valstybės švenčių minėjimus, festivalius, sudaro galimybes veiklai ir po savo sparnu glaudžia teataro, mėgėjų meno, choro, šokių kolektyvus bei filialą - bendruomenės namus.

Koncertų salėje, kurioje vienu metu gali susėsti apie 1100 lankytojų scena - ~700 kv. m., direktorius Alvydas Juozas Lenkauskas džiaugėsi, kad miesto kultūros centras uždirba daugiausiai Lietuvoje, dėl to gali investuoti į remontą. Renovacija šiam pastatui kol kas nenumatyta. Žvejų kultūros rūmai taip pat gauna bendrą „krepšelį“ kolektyvų veiklai, tad savo kolektyvų rėmimui konkursus organizuoja patys.

Klaipėdos kūrybinis inkubatorius, kurio steigėjas yra savivaldybė, yra viešoji įstaiga, bet iš savivaldybės jokio finansavimo negauna. Keturi darbuotojai, užsidirba ir atlyginimus ir pastato išlaikymui, priežiūrai bei remontams. Savivaldybei įgyvendinus projekta buvo rekonstruotas tabako fabrikas į 4000 kv.m. patalpas: studijas, darbo biurus su sustikimų kabinetais, hab‘ą, šokių, kino sales. Šias patalpas gali išsinuomoti visi norintys, organizuoti savo renginius, repetuoti, turėti savo darbo kabinetą, ar darbo vietą bendroje studijoje – Hub‘e. Ši vieta yra labai mėgiama ir populiari bendruomenės renginiams, žymių privačių meno, teatro, šokio kolektyvų repeticijų, verslų vystymo vieta.

Atvykus į Kretingą, rajono mero pavaduotojas Dangiras Samalius, pasveikino atvykusius trakiečius, 3000 kv.m ploto Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus viešojoje bibliotekoje, kuri praėjo ilgą kelią, kol tapo modernia, patrauklia lankytojams vieta. Ji renovuota, erdvi, pritaikyta ir mažam ir dideliam, nuo foto juostelių skenerių, dizaino lentų, audio kėdžių iki 3D spausdintuvų. Išmani knygų paėmimo ir grąžinimo sistema, netradiciniai sprendimai traukiantys lankytojus, biblioteka glaudžiai bendradarbiauja su bendruomene, pvz. iš senos bibliotekos į naująją per 400 žmonių knygas perdavė iš rankų į rankas, iš senų lentynų į naujas.

 Kelionė neprailgo, net nuėjus 7 kilometrus Litorinos jūros pakrante mišku ir pajūriu, pažinus Klaipėdos ir Kretingos senamiesčius, kultūros paveldą, architektūros sprendimus, skulptūras, sutikus įdomius žmones, o svarbiausia, pabuvus drauge.

Dominyka Semionovė

Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė