Pažintiniai žygiai

ŠVENTVIEČIŲ TAKAS

Žygis pėsčiomis, aplankant esamas ir buvusias Trakų šventoves, senuosius lietuvių alkus, angelų kalvą.

Kai Kęstutis nusprendė Galvės ežero salose pastatyti priešui sunkiai prieinamas mūrines pilis – jis žinojo, kad tai dievų globojama vieta. Manoma, kad šalia Trakų buvo šventų liepų miškas – valstybinės reikšmės senojo tikėjimo šventvietė. Didžiausia Galvės ežero sala vadinama Alka, o ežero krante – mitologinė vieta Arakalnis. Vytautui priėmus krikščionių tikėjimą ir pasikvietus į Trakus gyventi įvairių tikėjimų tautas – mieste atsirado daug šventovių. Stačiatikių, katalikų ir unitų vienuolynų, bažnyčių ir cerkvių, totorių mečetė, karaimų kenesa, o XIX a. ir sinagoga. Didžiosios dalies šventovių dabar nebėra, tačiau apie jas liudija kraštovaizdis, vietovardžiai, archeologiniai duomenys, menininkų piešiniai, miesto planai, tautosaka. Šio žygio metu keliausime nuo pietinės Trakų pusiasalio dalies link Angelų kavos, esančios šiauriniame Galvės ežero krante. Aplankysime esamas krikščionių ir karaimų šventoves, užkopę ant Birutės ir Kęstučio kalvų sužinosime, kuo ypatingos buvo šios vietos iki įsikuriant miestui.

Žygio trukmė nuo 4 val.
Kaina – 75 €
Įveiksime apie 16 km.

***

TYLUS GROŽIS

Žygis dviračiais, aplankant Lentvario, Vokės ir Užutrakio dvaro sodybas.

XIX a. šalia Vilniaus trys giminingos grafų Tiškevičių šeimos įkūrė savo rezidencijas. Jonas Tiškevičius Trakų Vokėje, Vladislovas Tiškevičius Lentvaryje, o jo brolis Juozapas Tiškevičius – Užutrakyje. Visiems trims parkus kūrė garsus prancūzų kraštovaizdžio architektas Ed. Francua Andre. XX a. negandos sudavė skaudų smūgį Lietuvos kilmingųjų šeimoms, tačiau išliko jų kurtas grožis - rūmai ir parkai. Šiandien dvarus ir jų kultūrą jaukinamės, stengiamės išmokti puoselėti grožį. Tačiau laukia dar ilgas kelias. Ši kelionė kviečia pagarbiai žengti į grafų Tiškevičių kurtus dvarus, išgirsti ir suprasti jų tylų grožį. Savo kelionę pradėsime Trakų Vokės geležinkelio stotyje, tilteliu per Vokės upę ir pateksime į Trakų Vokės dvaro parką, toliau pro renesansinius vartus trauksime senuoju keliu į Lentvario dvarą. Po to seks sunkiausia kelionės kelionės dalis per kalvas, žvyrkelius, pievas, kol galiausiai atokvėpį patirsime Užutrakio dvaro sodyboje.

Žygio trukmė nuo 5 val.
Kaina – 75 €
Įveiksime apie 25 km.

***

AKMENOS ŽIEDAS

Žygis dviračiais aplink Akmenos ežerą, aplankant Daniliškių sentikių kaimą, piliakalnius, Karaimų laukus.

Akmenos ežerą supa nepaprastai tapybiški kalvynai, su viensėdžiais, senais kaimeliais, pasišiaušusiais miškais, ežeriukais. Ši kelionė pareikalaus ištvermės, tačiau džiaugsmo akiai iš širdžiai suteiks nepalyginant gausiau. Kopsime ant Bražuolės ir Daniliškių piliakalnių, susipažinsime su viduramžių Trakų apylinkių gynybine sistema, Trakų apylinkėse nuo seno gyvenančių sentikių, rusų, karaimų ir lenkų bendruomenių kultūra. Kelionę pradėsime Trakuose, važiuosime į Bražuolę, Dobilių ir Daniliškių ir Kunigaikštinės kaimus. Kelionę baigsime Karaimų laukuose, kur atsiveria Trakų istorinio miesto siluetas.

Žygio trukmė nuo 5 val.
Kaina – 75 €
Įveiksime apie 30 km.

***

GALVĖS EŽERO SAKMĖS

Pasiplaukiojimas valtimis arba vaikščiojimas ledu po Galvės ežerą.

Galvės arba Galvio ežeras yra vienas garsiausių Lietuvoje. Ne tik dėl Kęstutaičių pilių komplekso ir Trakų miesto, kuris išaugo šio ežero salyne, bet ir dėl padavimų. Šiame ežere yra virš 20 salų. Kiekviena jų turi savo vardą ir pasakojimą. Dalis tų pasakojimų nukelia į priešistorinius laikus, kai Lietuva dar nebuvo priėmusi krikšto. Kita dalis byloja apie Kęstučio, Birutės, Vytauto ar grafų Tiškevičių veiklas. Ne mažiau įdomi gamtinė šio ežero kilmė, žvejybos papročiai. Plaukiojant valtimi bus galima išlipti kurioje nors saloje, o žiemos metu aplankysime daugiau šio ežero vietų.

Žygio trukmė apie 2 val.
Kaina – 75 €. (Valties kaina neįskaičiuota)
Įveiksime apie 7 km.

***

KUR BITELĖS ULIAVOJA

Žygis pėsčiomis po Tiltų kaimą ir miškus su bitininku

Tai pasivaikščiojimas tiems, kurie nori pabėgti nuo miesto į tylų kaimą, į ramų mišką ir pažinti vieną seniausių žmonių verslų – bitininkystę. Į šį pasivaikščiojimą kviečia dzūkiškio etnografinio Tiltų kaimo žmonės. Bitininkas ves tyliais miško takeliais prie toliau nuo žmonių ir teršalų esančių avilių. Visa kita sužinosite atvykę į Tiltus.

Žygio trukmė apie 2 val.
Kaina žmogui – 40 €
Įveiksime apie 7 km.

***

SVEIKUOLIŠKAI PO TRAKUS

Žygis su šiaurietiškomis lazdomis, sveikuoliu arbata ir pasakojimai apie Trakus jaukioje aplinkoje.

Pasivaikščiojimas organizuojamas su profesionalu. Vaikščiojimo atstumas ir trukmė priklauso nuo grupės patirties. Savarankiškai susiorganizavusias grupės, kurioms nereikia instruktoriaus, bus lydimos gido. Numatomi maršrutai – Trakų paežerės, Varnikų kaimas ir miškas.

Žygio trukmė 1–2 val.
Kaina žmogui su gidu – 5 €
Kaina žmogui su instruktoriumi ir šiaurietiškų lazdų nuoma – 12 €

Ne mažiau kaip 15 asm. Jei keliauja mažiau kaip 15, minimali žygio kaina yra 15-os asmenų